Majitelé nemovitostí, kteří odebírají teplou či studenou vodu, musí mít namontován vodoměr. Na něm pak může sledovat, jak se pohybuje jeho spotřeba a v okamžiku, kdy probíhají odečty, je povinen umožnit vstup do bytu osobě, jež přijde provést odečet vody. Pokud potřebujete nový vodoměr, na co vše si dát pozor, co vše od vodoměru očekávat?
Spolehlivé bytové vodoměry
Než za vodoměr utratíte peníze, jistě vás zajímá, jak vybírat vodoměry. Ať už máte velký rodinný dům, společnost nebo třeba malou chatu, kde jezdíte na celé prázdniny a víkendy, je vhodné zvolit kvalitní vodoměr, který nebude možné ovlivňovat nebo u něj nebude hrozit poruchovost. I dálkový odečet je skvělé mít dopředu zajištěn, i když zatím není ze zákona povinen.
U bytových vodoměrů určitě sledujte třídy přesnosti. Vodoměry dělíme do třech tříd přesnosti, a to třída A pro vodoměry měřící od 60 l/hod, třída B pro vodoměry měřící od 30 l/hod a třída C pro vodoměry měřící od 15 l/hod.
Na ciferníku mají bytové vodoměry vyznačenou přesnost v různých polohách. Jde o označení H/B, které informuje, že v případě instalace ve vodorovné poloze, měří v třídě přesnosti B. Označení V/A pak informuje o tom, že při instalaci vodoměru ve svislé poloze, měří v třídě přesnosti A. Pokud označení H a V chybí, platí přesnost vodoměru uvedená na ciferníku v obou polohách.
Chtějte také pro každý případ vodoměry s antimagnetickou odolností, který je odolný vůči snaze o zastavení přiloženým magnetem. Dobré jsou i bezpečnostní prvky jako neprůhledný kryt strojku počítadla, ochranné víčko ciferníku nebo ochrana před nekonečným otáčením ciferníku.
Mnoho informací o dálkovém odečtu, výběru vodoměrů i odečtu vody celkově, najdete u společnosti INMES s.r.o.