Home Hobby Bydlení podle Feng Shui pro šťastný domov

Bydlení podle Feng Shui pro šťastný domov

0
Bydlení podle Feng Shui pro šťastný domov

Slyšeli jste už o Feng Shui, ale stále přesně nevíte, co tento pojem znamená? Správně aplikované tradiční Feng Shui vám pomůže vytvořit v domě či bytě pozitivní energii, díky které bude váš život krásnější a lepší. V článku vám přiblížíme východoasijské učení Feng Shui a skvělých 7 tipů pro jeho aplikaci do vašeho domova.

Co je Feng Shui a proč z něj udělat svůj životní styl
Podle tradičního čínského učení na život každého člověka ovlivňuje také prostor, který obývá nebo ve kterém pracuje. Jednoduše řečeno, Feng Shui je tedy vliv externího prostoru na samotného člověka. Učí právě o tom, jak tento prostor využít tak, aby pozitivně ovlivňoval náš život a pomohl nám dosáhnout našich cílů, jako například zdraví, vztahovou harmonii či kariérní úspěch.

Starobylé umění pocházející z Číny
Název Feng Shui pochází ze slov Feng, čili po čínský vzduch a Shui, neboli voda. Toto umění není přitom žádná novinka. Je staré 6 000 let a původně bylo používáno k tomu, aby starobylí Číňané pomocí různých praktik a výpočtů našli to nejvhodnější místo pro poslední odpočinek svých panovníků. Později ho začali využívat i při stavění a zařizování svých příbytků.

Čchi jako součást Feng Shui
Všechno kolem nás má svou energii. Ať už je to jiný člověk, zvíře, rostlina nebo neživý předmět, všechno v našem okolí na sebe navzájem působí. Tato energie, která proudí iv našem těle a mimo něj, se v tradičním čínském učení nazývá qi. Některé faktory na ni ovlivňují pozitivně a rozhýbou ji, ale jiné způsobují její stagnaci, která může vést až k nemocem. Harmonický domov zařízený podle principů Feng Shui přenáší svoji energii i do nás, a tak pozitivně ovlivňuje i náš život.

Feng Shui kompas – Luo pan
Věděli jste, že magnetický kompas byl původně vynalezen právě pro použití ve Feng Shui? Díky Feng Shui kompasu, nazývanému také Luo pan, lze zjistit energii jednotlivých zón a směrů a najít tak vhodné místo pro stavbu budovy nebo umístění pokojů v domě či bytě. Navíc, pomocí něj také zjistíte, který směr je pro každého z obyvatel domova příznivý a kterému by se naopak měli raději vyhnout.

Bydlení podle Feng Shui
V první řadě je však třeba si uvědomit, že neexistuje univerzální návod na dokonalé bydlení pro všechny dohromady. Každý člověk je jedinečný a na každého ovlivňuje daný prostor různým způsobem. S výpočtem pozitivních směrů vám pomůže profesionál, který tak bude umět sladit energii vašeho prostoru s vaší vlastní. Sladí ji tak nejen s prostorem, ale také s časem, jehož plynutí je pro Feng Shui také velmi důležité.

Pokud chcete aplikovat principy Feng Shui do svého domova, doporučujeme kontaktovat odborníka v této oblasti. Pro analýzu prostor bude zapotřebí stavební plán vašeho bytu či domu. Feng Shui praktik se na něj podívá pomocí Luo panu, aby uměl určit jednotlivé zóny a jejich energii, kterou s sebou nesou. Podle tradičního učení Feng Shui není statické, ale každým rokem se některé energie mění, čemuž by měl člověk následně přizpůsobit i svůj příbytek.

7 tipů, jak zařídit své bydlení podle Feng Shui v roce 2021
Podle tradičního Feng Shui je v domě nebo bytě nejdůležitější správné umístění a orientace vchodových dveří podle Feng Shui, postele a sporáku. Toto závisí nejen na konkrétním domově, ale i na lidech v něm žijících. V následujících řádcích naleznete 7 tipů na zařízení svého domova podle Feng Shui:

Velký novoroční úklid. Číňané posunuli náš jarní úklid na poněkud vyšší level. Pár dní předtím, než přivítají příchod Čínského nového roku, důkladně uklidí svůj příbytek a všechno nepotřebné z něj vyhodí, protože zkažené věci oslabují tok čchi.
Oddělte práci a odpočinek. Zóna odpočinku by se neměla prolínat s pracovní zónou, protože by to mohlo narušovat váš klidný spánek. To by následně oslabovalo vaši energii qi. Snažte se proto pracovat mimo ložnici a tu používejte pouze k odpočinku.
Dejte přednost živému před neživým. Sušené kytice či sbírka motýlů mohou být krásné, ale do interiéru se nehodí. Proudění čchi podpoříte živými květinami v květináčích. Pozor však na umístění květináčů do ložnic, tedy zóny odpočinku. Květy se svojí jangovou energií podporují růst a život a mohly by tak ovlivnit váš klidný spánek.
Zrcadla mají speciální pravidla. Zrcadla zesilují proudění energie, takže je třeba zvážit jejich umístění. Neměly by být například proti vchodovým dveřím, posteli či oknům.
Těžký a masivní nábytek v příznivém sektoru může způsobit stagnaci pozitivní energie. Nicméně, nemusíte hned všechno přemísťovat. S ošetřením takového prostoru vám také rád pomůže kterýkoli Feng Shui praktik.
Příznivý sektor pro rok 2021. V letošním roce je příznivý sektor západ, který nese energii prosperity a bohatství.