Home Zahrada Kde lze využít dýňový olej a jaké jsou jeho léčivé účinky?

Kde lze využít dýňový olej a jaké jsou jeho léčivé účinky?

0
Kde lze využít dýňový olej a jaké jsou jeho léčivé účinky?

Výroba dýňového oleje v minulosti
Výroba dýňového oleje podle štýrské receptury
Dýňový olej je znám specifickou chutí a vůní
Dýňový olej není jen chutný, ale také zdravý!
Které léčivé látky dýňový olej obsahuje?
Nejznámější léčivé účinky dýňového oleje
Náš TIP na kvalitní dýňové oleje
V jakých formách dýňový olej konzumovat?
Jak používat dýňový olej při přípravě jídel?
5 vynikajících receptů s dýňovým olejem
Užívání dýňového oleje bez kontraindikací
Pestré využití dýňového oleje i v kosmetice
Hodí se do mnoha jídel, má příznivé účinky na zdraví a navíc je snadno dostupný v každé dobré prodejně. Nejen to jsou důvody, pro které by dýňový olej neměl chybět v žádné kuchyni, ve které se připravují zdravé kulinářské speciality.

Dýňový olej patří už léta k těm nejkvalitnějším. Za jeho výrobou stojí tradiční receptura, jejímž výsledkem je prvotřídní olej s vysokými nutričními hodnotami, léčivými účinky a širokými možnostmi využití při přípravě pokrmů. Navíc, vyrábí se bez konzervačních látek a jeho složení je lehce stravitelné i pro citlivější organismus.

Přepražení dýňových semínek – dýňový olej
Výroba dýňového oleje v minulosti

Zatímco dýně se ve světě běžně pěstuje od dob starověku, dýňový olej má poměrně kratší tradici. Pokusy s lisováním dýňových jader sice proběhly již před několika staletími, ale začátky výroby tohoto druhu rostlinného oleje v podobě, v jaké ho známe dnes, sahají do 17. až 18. století. Jednou ze zemí, která je považována za průkopníky jeho výroby, je Rakousko, konkrétně štýrská oblast, která dodnes zásobuje dýňovými oleji nejvyšší jakosti celý svět. Postupně se jejich výroba rozmohla do dalších států v Evropě. Některé přišly s vlastní recepturou, jiné napodobily tradiční recepty ze Štýrska. V obou případech však dýňový olej slouží jako kvalitní a léčivý doplněk stravy.

Výroba dýňového oleje podle štýrské receptury

Výroba dýňového oleje se zakládá na principu lisování za studena, což je vždy garancí dosažení té nejvyšší kvality oleje. Té však předchází o něco složitější výrobní proces než u jiných lisovaných olejů. Podle tradiční štýrské receptury se nejprve musí oloupat dýňová semínka, která se následně trochu přepraží. Teprve potom putují do mechanického lisu, kde z nich vzejde hotový dýňový olej. Koncový produkt se následně naplní do lahví a pošle k distribuci, případně se prodává podomním způsobem.

Jedna lžička oleje – dýňový olej
Dýňový olej je znám specifickou chutí a vůní

Právě důkladné propražení dýňových semínek a jejich následné mechanické lisování se podepisuje pod výjimečnou a jedinečnou chuť dýňového oleje. Ta vyniká jemným ořechovým nádechem, který kromě chuťových buněk polechtá i čich. Příjemná vůně je bez jakéhokoli náznaku dráždění, což je dalším důvodem, pro který by kaštanově až červenavě zbarvený „olejový zázrak“ neměl chybět v žádné domácnosti.

Dýňový olej není jen chutný, ale také zdravý!

Originální způsob výroby nepřináší jen specifickou chuť a vůni. Díky uvedenému postupu se dýňový olej vyrábí bez jakýchkoli chemických přísad nebo umělých aromat. Tím si zachovává všechny vitamíny a minerály, které dýňová semínka obsahují. Kromě lahodné chuti tak jeho konzumace přináší také silný léčivý efekt využitelný při konkrétních zdravotních problémech. Dýňový olej mohou kdykoli užívat i lidé bez zdravotních potíží, ať už jako doplněk výživy nebo jako přísadu do jídel. Vysoký obsah léčivých látek, lahodná chuť a široké možnosti využití v gastronomii z něj učinily jednu z nejkvalitnějších a nejvšestrannějších potravin, jaké se u nás objevují.

Které léčivé látky dýňový olej obsahuje?

Vitamíny A, B1, B2 i B6.
Velké množství vitamínu E.
Minerály jako zinek či selen.
Více antioxidační látky.
Nenasycené mastné kyseliny.
Fytosteroly i karotenoidy.
Nejznámější léčivé účinky dýňového oleje

Jako alternativní doplněk léčby pomáhá mužům při problémech s prostatou.
Dámy ho mohou konzumovat během menopauzy, kdy zmírňuje její vlivy.
Díky nenasyceným mastným kyselinám podporuje srdečně-cévní systém.
Britští vědci přinesli informace o jeho vlivu na eliminaci deprese u dětí.
Má antibakteriální a protizánětlivé účinky, zároveň je platný i při hubnutí.
Po dlouhém období nechutenství dokáže nastartovat chuť k jídlu a zvýšit apetit.
Díky řadě minerálních látek zlepšuje estetický vzhled vlasů a nehtů.
Jako potravina s příznivým vlivem na celý nervový systém zlepšuje spánek.