Chci žádat o půjčku, ale nejsem klasický zaměstnanec. Co mám dělat?

0
4

Přesto, že jste typ člověka, který má o svých penězích přehled a netrpí nouzí, může nastat doba, kdy budete potřebovat malou finanční výpomoc. Jak se ale řeší situace, kdy nejste klasický zaměstnanec, ale třeba OSVČ nebo pracujete tzv. na dohodu, případně jste na rodičovské?

Něco se pokazilo a potřebujete půjčku?

Důvodů, proč člověk potřebuje sáhnout po půjčce, může být hodně. Může se například rozbít pračka, je potřeba dát auto na opravu nebo tisíc dalších nečekaných situací. A pokud zrovna nemáte peněžní rezervu, nejspíš sáhnete právě po půjčce. Ne všichni ale ví, jak se o takovou pomoc žádá a jaké jsou k tomu potřeba náležitosti. Je snadné dostat půjčku?

A co když nemůžete doložit potvrzení o zaměstnání? Pracujete na DPP (dohoda o provedení práce), DPČ (dohoda o pracovní činnosti) nebo jste zrovna na mateřské? A co když nepracujete vůbec, jste přihlášeni na úřadu práce, ale nastane nepříjemná situace a nutně budete potřebovat peněžní injekci?

Hlavní pracovní poměr a potvrzení o zaměstnání

Nejsnáze mohou získat půjčku lidé, kteří jsou zaměstnáni na HPP (hlavní pracovní poměr). Je to snadno doložitelné vystaveným potvrzením o zaměstnání. Ideálně, pokud již nejste ve zkušební době a máte smlouvu na dobu neurčitou. Takový člověk je pro poskytovatele důvěryhodnější, má jasně ověřenou bonitu a půjčku mu dají snadněji. Přece jen, pokud máte zaměstnání a stálý příjem, je více pravděpodobné, že budete pravidelně splácet. A pokud nebudete, je z čeho si peníze vzít zpět.

Pokud pracujete na jiný pracovní úvazek, jste živnostník, v důchodu, na mateřské, nebo třeba student, půjčku si pořád vzít můžete. Nemusí to už ale být tak snadné. Hodně záleží, u jaké bankovní nebo nebankovní instituce si půjčku berete, jestli vám na účet pravidelně chodí peníze, nemáte negativní zápis v registru dlužníků a celkově jste bonitní žadatel.

Žádost o půjčku online

Půjčka se dá řešit mnoha způsoby. Můžete si zajít na pobočku konkrétní vybrané instituce, vzít si půjčku přes telefon nebo z pohodlí domova online. Tuto možnost preferuje čím dál více lidí. Je možné si zažádat u banky i nebankovní společnosti a výhodou je, že není potřeba fyzicky dokládat potvrzení o zaměstnání od zaměstnavatele.

Instituce, u které žádost online podáváte, si vyžádá doklady, které jsou pro ni důležité v rámci posuzování vaší bonity. Většinou stačí výpis z účtu, kde je jasné, že vám chodí peníze, výplatní pásky a další papíry zaručující, že máte dluh z čeho platit.

Na internetu narazíte i na nebankovní společnosti, které lákají na půjčku bez dokladu, bez potvrzení, bez doložení příjmu a podobně. V tomto případě si instituci ale řádně prověřte a pořádně si nastudujte podmínky. Občas se takové slogany zdají lákavé, ale člověk se snadno může dostat do dluhové pasti.

Kde žádat o půjčku, když pracujete na DPP či DPČ? U své banky!

Je potřeba si dobře rozmyslet, jaký typ spotřebitelského úvěru a od jaké instituce si chcete brát. Banky jsou vesměs důvěryhodnější a mají lepší finanční podmínky bez zbytečných pokut a poplatků a jsou transparentní. Pokud se jedná přímo o vaši banku, často jsou úvěry pro klienty ještě výhodnější.

Další výhoda vaší banky může být půjčka bez dokladu. Občas není potvrzení o příjmu potřeba, protože vaše banka si bonitu ověří kontrolou bankovního účtu a pohybu peněz, o kterém má přehled. Pokud se ale rozhodnete poptat v jiné bance, bez potvrzení o zaměstnání by to mohl být problém.

Je řešením nebankovní půjčka?

Získání spotřebitelského úvěru u nebankovní společnosti je snazší, rychlejší, bez zbytečné byrokracie a je velká šance, že nebankovní půjčka bude vaše i pokud pracujete na smlouvu jinou než HPP.

Mnoho společností nabízí půjčku bez dokladu, tudíž nechtějí žádné potvrzení. Dávejte si ale pozor, protože v takovýchto případech poskytovatelé často vyžadují ručení majetkem, většinou s mnohonásobně větší hodnotou. Také si zjistěte, jestli má tato instituce licenci od ČNB (kterou mít ze zákona musí) a všechny podmínky, ke kterým se v rámci půjčky upisujete.

OSVČ a možnosti úvěru

V dnešní době mnoho lidí podniká samo na sebe. Živnostníci patří k silné skupině obyvatel a protože nejsou nikde zaměstnáni, při žádosti o půjčku musí dokládat svoji bonitu daňovým přiznáním a výpisy z účtů. Každá instituce si může nastavit vlastní pravidla ověřování schopnosti splácet a může požadovat trochu jiné doklady.

Pokud svoje podnikání teprve rozjíždíte a hodila by se vám malá finanční pomoc do začátku, v bance budete muset s největší pravděpodobností ukázat i svůj byznys plán. Není možné si půjčovat velké sumy a ve většině případů není nutná žádná zástava.

U nebankovních společností jsou podmínky velmi podobné.

Dávejte si pozor, o jakou půjčku žádáte. Pokud si berete podnikatelskou půjčku, nevztahuje se na ni totiž zákon o spotřebitelském úvěru a míra ochrany živnostníka je menší.

Nepracující skupina obyvatel

Pokud pracujete nebo podnikáte, jsou půjčky poměrně jasné. Ale co když jste třeba na mateřské, studujete, nebo pobíráte důchod? Jaká jsou potom pravidla? A je vůbec možné na půjčku dosáhnout?

Poskytovatel vám vyjde vstříc, pokud doložíte řádně veškerou potřebnou dokumentaci a potvrdíte tím, že máte každý měsíc svůj příjem. Jestliže chcete žádat o menší sumu, stačí doložit potvrzení o rodičovském příspěvku, důchodu nebo například papír z úřadu práce.

Ohledně úřadu práce je také důležité, kolik měsíců vám bude podporu ještě vyplácet, aby bylo jasné, že se mají případné splátky z čeho strhávat. Stejně tak je u důchodců důležitá výška důchodu.

V případě, že si o půjčku bude žádat student, nebo v případě, že bude žena na mateřské žádat o větší obnos, bude potřeba spolužadatel nebo ručitel úvěru. Zkrátka osoba, která v případě nesplácení bude muset dluh urovnat.