Home Zahrada Maca peruánská: Přírodní životabudič s léčivými účinky

Maca peruánská: Přírodní životabudič s léčivými účinky

0
Maca peruánská: Přírodní životabudič s léčivými účinky

Čím je maca peruánská typická?
Kde se dá maca peruánská pěstovat?
Optimální podmínky pro pěstování
Příprava půdy na vysazování macy
Jak se maca peruánská vysazuje?
Péče o macu po výsadbě
Přírodní životabudič plný léčivých látek
Náš TIP na produkty z macy peruánské
Na jaké potíže je maca peruánská vhodná?
TIP na závěr
Vzdálený původ a láska k vysokým horským polohám nebyla překážkou, aby maca peruánská zdomácněla v našich končinách. Díky dobré přizpůsobivosti a schopnosti rychlé aklimatizace se tak oblíbená léčivá rostlina stále častěji objevuje iu nás.

Už samotný název napovídá, odkud maca peruánská přichází. Pozitivní ohlasy na rostlinku s kořeny podobnými ředkvičce se rychle rozšířily z peruánských And do celého světa, kde její léčivá síla a pronikavé aroma neoslovily pouze farmaceutický průmysl. Navzdory náročnějšímu způsobu pěstování po zázraku známém také jako řeřicha peruánská sahají i slovenští zahrádkáři.

Čím je maca peruánská typická?

Roste do výšky kolem 15 centimetrů.
Má žluté kořínky podobné ředkvičce.
Velikost kořínků dosahuje maximálně 8 cm.
Nadzemní část rostliny tvoří zelená listová růžice.
V nadzemní zelené růžici vyrůstá 10 až 20 listů.
Rostlina kvete 2milimetrovými bledými květy.
Maca peruánská je typická i výrazným karamelovým aroma.
Maca peruánská
Kde se dá maca peruánská pěstovat?

Vzhledem k původu musíme této zázračné rostlině dopřát poměrně náročnější podmínky. Už od dob starých Inků se maca peruánská pěstuje ve vysokohorských andských pohořích s nadmořskou výškou nad 2000 až 3000m. n. m. Při přípravě na pěstování tak bude nutné vytvořit adekvátní náhradní prostředí, ve kterém se bude cítit jako doma. Tím jí pomůžeme urychlit růst a udržet se v lepší kondici, čehož výsledkem bude zdravější a bohatší úroda.

Optimální podmínky pro pěstování

Půda
Zemina v Andách se vyznačuje nižší kyselostí, takže při sázení bude nutné zvolit půdu o pH pod 5. Zároveň se doporučuje vsadit na výživný typ zeminy, která nebude příliš kamenitá. Obsahovat by měla hlavně dostatek fosforu a draslíku, který jí dodáme pomocí kvalitního organického hnojiva.

Poloha
Pokud macu peruánskou neposadíme v bytě, ale na zahradě, výběr polohy bude obzvláště důležitý. Horské slunce jí dokáže nahradit umístění na přímém slunečním světle. Jako rostlina s vysokohorským původem ale nemá v oblibě extrémní vedra. Navzdory docela dobré odolnosti nesnáší průvan, takže při výběru vhodné polohy můžeme upřednostnit místo, kde neproniká průvan.

Výsev
V Andách se maca peruánská vysazuje převážně v září. U nás na severní polokouli se ale doporučuje vysazovat těsně před koncem února, případně na začátku března, kdy je půda po zimě stále dost vlhká. Vysazuje se ze semen, která lze sehnat na internetu nebo v dobrém zahrádkářství.