Home Bydlení Jak správně topit v krbu a krbových kamnech

Jak správně topit v krbu a krbových kamnech

0
Jak správně topit v krbu a krbových kamnech

Aby vám krb či krbová kamna sloužila co nejlépe a co nejdéle, je důležité dodržovat při jejich používání několik pravidel. Jak v nich správně topit, jsme se zeptali odborníků z praxe.

Bezpečnost
Ta je samozřejmě u ohně v interiéru důležitá. Krbová kamna by měla být
v první řadě umístěné na nehořlavém podkladu, jako je dlažba či beton. Pokud stojí na laminátové nebo dřevěné podlaze, je třeba je podložit například plechem, případně tvrzeným sklem. Podle vyhlášky č.. 401/2007 by měla nehořlavá podložka sahat alespoň 300 mm dopředu a 100 mm po bocích topeniště. Volně stojící kamna by zároveň měla být vzdálena alespoň 20cm od zdi a minimálně 80 cm od hořlavých materiálů.
„V prostoru, ve kterém jsou umístěna kamna nebo krb, můžete také nainstalovat detektor kouře a oxidu uhelnatého. Toto zařízení vás upozorní na případné nebezpečí,“ doporučuje specialista společnosti Romotop.

Obývací pokoj s krbem, skleněnou izolační podložkou a domáckou atmosférou
Zdroj: zrcadla.cz

Jako izolační podložka pod kamna a ke krbům se často používá tvrzené sklo, které umožňuje zachovat původní podlahu a její vzhled a zároveň poskytuje dostatečnou ochranu. Čirá tvrzená skla Fireglass Amirro mají tloušťku 8 mm a jsou lemována fazetou. Jejich nosnost na rovném a tuhém podkladu je cca 250 kg. Více velikostí a tvarů naleznete v e-shopu zrcadla.cz.

Přečtěte si také
Pasivní dům překvapuje utajenými schody a certifikovanými kamny na pizzu!
Čím topit
Nejvhodnějším palivem do krbu a kamen je kusové dřevo s vlhkostí pod 20%. „Přírodního vysušení dosáhnete tak, že dřevo uložíte na krytém místě s přístupem vzduchu alespoň na dva, lépe na tři roky. Pokud ho předtím naštípete, proschne rychleji,“ radí specialista z firmy Romotop. Vhodné jsou podle něj v podstatě všechny druhy dřevin. „Není pravda, že tvrdé dřevo je nejlepší. Bez problémů lze topit i měkkým dřevem, které je v některých případech dokonce vhodnější,“ dodává. Samozřejmě ne každé dřevo přináší stejné výsledky.

„Klíčem ke správnému výběru je pochopení charakteristik různých druhů palivového dříví, které se v zásadě dělí na tvrdé a měkké,“ vysvětluje Marcela Bínová z oddělení vytápění a kamen v projektových marketech Hornbach. Měkké dřevo hoří rychle a má nižší výhřevnost, často i více kouří. Obsahuje více pryskyřic, proto se rychle a vydatně rozhoří. Uzavřené smolné bublinky při hoření praskají a produkují jiskry, což vytváří příjemnou atmosféru.

Přečtěte si také
5 věcí, které byste měli zvážit při výběru krbu nebo kamen
V zimě se doporučuje zejména pro rychlé rozhoření a v kombinaci s tvrdým dřevem. Tvrdé dřevo pochází ze stromů, které rostou pomalu, díky čemuž je hustší, má tmavší barvu a hoří pomaleji. Pahřeba z něj také dlouho sálá teplo. Jelikož je méně pryskyřičné, snižuje se riziko vzniku dehtových nánosů v komíně a kouřovodu. Je však dražší a jeho sušení trvá déle. Dřevěné brikety jsou další možností u většiny krbů a kamen. Vyrábějí se z recyklovaného dřevního odpadu, který se vysuší a slisuje do požadovaného tvaru. Při jejich výrobě se nepoužívají žádné další pomocné látky, takže jsou ekologickým zdrojem energie. Při průměrné vlhkosti asi 10% se také snižuje riziko usazování dehtových nánosů.

Moderní krbová kamna v obýváku
Zdroj: Thorma

Čím v kamnech topit? Jedině palivem, které doporučuje výrobce. Elegantní krbová kamna DELIA Standard Serpentino o výkonu 7,5 kW jsou určena ke spalování dřeva nebo dřevěných briket. Ohniště je vyloženo lisovaným vermikulitem, který zvyšuje teplotu hoření a zajišťuje vysokou účinnost spalování (až 84 %). Tím se zároveň snižuje spotřeba dřeva i emise. Oplachování vzduchem udržuje sklo dvířek čisté. Na výběr je několik barevných variant keramiky – bílá, černá lesklá a grafitová matná. Ti, kdo preferují přírodní materiály, si mohou zvolit mastkový obklad Serpentino. Spotřebič lze vybavit akumulačním žárobetonem, čímž se prodlouží doba sálání tepla. www.thorma.sk

Jaké dřevo si vyberete?
Dubové

Je poměrně dostupné, má vysokou výhřevnost a dlouho hoří. Je také skvělé pro noční udržování ohně.

Bukové

Má mimořádně vysokou výhřevnost, hoří pěkným plamenem a téměř nejiskří. Má však vysoký obsah vody, takže se musí déle sušit. Je velmi žádané, ale dražší.

Březové

Hoří velmi dobře – o něco rychleji než buk či jasan, ale výrazně pomaleji než jehličnaté dřeviny. Velmi nekouří ani nejiskří a díky obsaženým éterickým olejům má romantický modrý plamen.