Jak pěstovat vánoční růži po celý rok?

0
123

Vánoční růže
Vánoční růže a tři nejčastější mýty
Původ vánoční růže a její expanze do světa
Proč pěstovat vánoční růži po celý rok?
Jak vypadá vánoční růže a čím je typická?
Podmínky pro pěstování vánoční růže
5 kroků k pěstování vánoční růže
Věděli jste, že?
Jeden z tradičních symbolů Vánoc, živý a voňavý, který vás potěší více než různé umělé dekorace, je vánoční růže. Tu známe také pod názvem vánoční hvězda nebo Prýštec nejkrásnější. Vánoční růže sice zdobí interiéry zejména během vánočních svátků, ale pro mnohé to není jen „vánoční květ“.

Vánoční růže

Přítomnost vánoční růže v obchodech a v domácnostech si spojujeme zejména s blížícími se Vánocemi. Oblíbená květina se však o sváteční atmosféru v interiérech může starat celý rok. Stačí vyvrátit pár mýtů, které se šíří kolem pěstování vánoční růže a vyzkoušet to. Elegantní rostlina s výraznými květinami totiž oživí prostor v kterémkoli období roku, nejen o Vánocích.

vánoční růže
Vánoční růže a tři nejčastější mýty

Vánoční růže je originální název rostliny
Sháníte-li vánoční růži, ale obsluha v květinářství vám nabídne „Pryštec nejkrásnější“, nelekejte se. Ten je totiž oficiálním názvem vánoční růže. Pojmenování vánoční růže nebo vánoční hvězda se začalo využívat jen jako lidový název, který se všeobecně zaužíval natolik, až je využíván více než originální název „Prýštec nejkrásnější“.

Vánoční růže lze pěstovat jen o Vánocích
Dalším mýtem o této rostlině je, že životnost vánoční růže končí hned po svátcích. Opak je pravdou. Vánoční růže se řadí mezi trvanlivé rostliny, které díky správnému způsobu pěstování dokáží přežít až několik zim po sobě, přičemž každoročně budou oslňovat elegantním vzhledem.

Jediný odstín vánoční růže je červený
Pravdou je, že vidět vánoční růži v jiné než červené barvě se podaří minimálně. Přesto existují i ​​jiné odstíny dopisů, které si kupující mohou sladit s odstínem jejich vánoční výzdoby. Kromě červené jsou typickými barvami také bílá, žlutá nebo růžová.

Původ vánoční růže a její expanze do světa

Prýštec nejkrásnější se s vánočními svátky nespojoval vždy. Na místech původního výskytu se totiž objevoval už dávno před příchodem vánočních tradic. Přestože přesný původ není znám, za místo domova této rostliny se považuje Mexiko. V hojném množství se objevuje také ve vybraných jihoamerických státech. Právě z Mexika a Jižní Ameriky se dostal také do Evropy, kde se stal jedním z tradičních symbolů Vánoc. Stále více majitelů bytů však vánoční růži pěstuje jako běžnou pokojovou rostlinu přítomnou v příbytcích během celého roku.

Proč pěstovat vánoční růži po celý rok?

Důvodů, proč mít tuto rostlinu doma i mimo vánoční období, je několik. Podobně jako jiné pokojové květiny, i vánoční růže patří mezi elegantní živé dekorace schopné oživit jakýkoli prostor. Přestože se jedná o rostlinu se vzhledem, který se ideálně hodí k vánoční výzdobě, při správném sladění s ostatními doplňky splní estetickou funkci v každém ročním období. Navíc, vánoční růže se obejde bez velké péče. Při vytvoření optimálních podmínek a občasné opatre bude v dobré kondici pár let.

Jak vypadá vánoční růže a čím je typická?

Rostlina dosahuje průměrné výšky do 50 až 60 centimetrů.
Má drobné žluto-zelené květiny o velikosti jako malý hrášek.
Estetickou dominantou rostliny jsou elegantní barevné listy.
Listy mají tvar připomínající květiny různých jiných rostlin.
Ve většině případů mají typické červeno-zelené zbarvení.
Listy některých odrůd jsou bílé, žluté, krémové nebo lososové.