Home Bydlení 4 věci, které byste měli vědět dříve, než začnete zateplovat

4 věci, které byste měli vědět dříve, než začnete zateplovat

0
4 věci, které byste měli vědět dříve, než začnete zateplovat

Nemusíte se stát specialistou na zateplení, ale měli byste vědět dost, abyste se dokázali správně ptát. Poradíme vám, jak postupovat.

 1. Dejte svému projektu jméno
  První otázkou, kterou se vás zeptá každý stavbař nebo prodejce stavebních materiálů, je, zda se jedná o novostavbu nebo rekonstrukci. Je to důležitá informace, protože ke starším stavbám je třeba často přistupovat specificky a mají řadu omezení. Další podstatnou věcí je, jakou část domu plánujete zateplovat. Jedná se o fasádu, plochou či šikmou střechu, stropy či suterén nebo řešíte i výměnu oken a dveří? V případě, že se chystáte zateplovat jen jednu z těchto částí, je třeba vědět, v jakém stavu jsou ty ostatní, neboť budou účinnost tepelné izolace ovlivňovat.
 2. Co očekáváte od zateplení
  Ať už stavíte nebo rekonstruujete, hlavním důvodem zateplení je pro vás určitě energetická úspora. Měli byste se však zamyslet, jestli ve vaší lokalitě není důležitá i zvuková izolace z exteriéru, případně zda ve vaší rodině není alergik, který ocení ekologické materiály, nebo chcete snížit přehřívání interiérů ve vedrech. Podle toho můžete vybírat správnou tepelnou izolaci.
 3. Poznejte svůj dům
  Druhým krokem je zjistit velikost plochy, kterou je třeba zateplit. U obvodových stěn lze plochu změřit vcelku jednoduše, u šikmých střech jsou zapotřebí i jednoduché geometrické výpočty, pokud si nejste jisti, změřte alespoň délku, šířku a výšku střechy. S výpočtem vám může poradit i zkušený odborník. Rozměry nemusí být zcela přesné, v každém případě však počítejte s rezervou alespoň 20 %.

Pokud si s těmito úkoly nevíte rady, dlouholetý výrobce minerálních izolací na Slovensku vám poskytne bezplatné poradenství v novém konceptu Home by Knauf Insulation, ve kterém vás online osobní poradce provede celým procesem od výběru řešení zateplení, přes poradenství o detailech až po dodání řešení na stavbu .

 1. Tloušťka tepelné izolace
  Určitě máte představu, jakou tloušťku izolace pro vaši fasádu či střechu plánujete. Každý má náklady na zateplení limitované podle svých možností, zkušený odborník vám však dokáže poradit, do jaké míry se vyplatí na tloušťce šetřit a kdy by to již mohlo být kontraproduktivní.
  Výběrem typu a tloušťky tepelné izolace však plánování zateplení nekončí. Třeba si uvědomit, že k funkčnímu zateplení je zapotřebí ještě několik důležitých komponent, které se rozhodně nevyplatí vybírat a kupovat náhodně. Spolehlivý poradce vám vypočítá přesné množství kotev, lepidla, výztužných mřížek, fólií či tmelu a pomůže vám i při výběru vhodných komponentů, které jsou testovány a doporučeny pro dané řešení.