--- reklama ---peníze

Jak analyzovat a zlepšit půdu v ​​zahradě

Umět si svépomocí zanalyzovat a následně vylepšit půdu není jednoduché. V tomto článku vám ukážeme, jak si udělat podomácku malý půdní rozbor, a poskytneme vám také cenné rady, jak půdu správně vylepšit.
Abyste při pěstování plodin na zahradě byli úspěšní, musíte znát svoji půdu. Na základě toho víte, kterým rostlinám se ve vaší zahradě bude nebo nebude dařit. Tato informace vám pomůže dokonce ušetřit peníze za různá hnojiva. Povětšinou stačí hnojit méně a hlavně cíleně. Abyste však věděli, jak je na tom vaše půda, potřebujete znát její složení, pH a obsah živin. Ty jsou totiž klíčovými parametry při analýze půdního vzorku.

Jak určit typ půdy?
Na první analýzu si vystačíte jen s rukama, kterými rychle ucítíte, o jaký typ půdy jde. Vezměte půdu do rukou a pracujte s ní. Podle toho určíte, do které z těchto kategorií spadá:

Lehká půda: Půda se při hnětení v rukou nelepí, ale protéká mezi prsty. Převážně sestává z písku. Je to vidět i na zrníčkách, které cítíte při jejich tření mezi prsty. S písčitými půdami se snadno pracuje. Obsahuje spoustu vzduchu a na jaře se mohou rychle zahřát. Její schopnost zadržet vodu a živiny je však velmi slabá.

Těžká půda: Mezi dlaněmi lze snadno vytvarovat do pevného a hutného palice. Je to znak, že půda obsahuje spoustu jílu. Na jedné straně se v ní dá dobře uchovávat voda a živiny, na druhé straně je v ní málo vzduchu pro kořeny, rychle se zhutňuje a obtížně se s ní pracuje.

Zlatá střední cesta: Pokud lze půdu dobře tvarovat, ale zároveň se tvoří praskliny, jedná se o typ půdy mezi jílovitou a písčitou půdou. Je ideální pro většinu rostlin, neboť voda i živiny jsou v ní ve vyváženém poměru.

Mezi těmito třemi druhy půdy však existuje několik přechodových druhů.

Jak měřit pH půdy
Pomocí pH testu, který koupíte v každém zahradním centru, rychle zjistíte, zda je půda kyselá nebo zásaditá. Funguje to takto: Odeberte vzorek půdy ze správné vrstvy půdy (hloubka 5 – 10 cm pro trávník a 20 – 30 cm pro zeleninový záhon). Do skleněné zkumavky vložte část zeminy a zalijte ji destilovanou vodou. Nyní přidejte tabletu a zatřeste uzavřenou zkumavkou, dokud se nerozpustí. Jakmile se usadí částice půdy, výsledek stanovíte podle zabarvení roztoku pomocí stupnice na obalu testu.

Analýza půdy podle vzorku kalu
Na vzorek kalu potřebujete větší zavařovací sklenici s víčkem na uzavření, polévkovou lžíci a trochu vody. Sklenici naplňte zahradní půdou, vodou, uzavřete víčkem a pořádně jím zatřeste. Přestože výsledek je zpočátku zakalený, dá vám větší představu o vašem typu půdy. V závislosti na velikosti a hmotnosti, částice klesají různými rychlostmi a ukládají se na dně sklenice. V závislosti na tloušťce usazené vrstvy můžete vidět vztah mezi komponenty.

Hrubší zrnka písku se ukládají do spodní vrstvy již po několika minutách.
Částice jemného jílu zůstávají v roztoku dlouho.
Hlína má tendenci obarvit vodu načervenavě.
Humus zbarvuje vodu načerno (čím je voda tmavší, tím více humusu je v půdě).

Další články autora

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat